PRACOWNIA TK
Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest jednym z rodzajów badań radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Badanie tomografem komputerowym umożliwia precyzyjną ocenę struktur anatomicznych i wykrycie ewentualnych ich nieprawidłowości w ciele człowieka w płaszczyźnie poprzecznej i poprzez odpowiednie rekonstrukcje w innych płaszczyznach. Główną zaletą badania w stosunku do innych badań radiologii konwencjonalnej jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych frakcji tkanek miękkich ustroju. Lampa rentgenowska wykonuje naświetlania poruszając się dookoła ciała pacjenta, dzięki czemu uzyskuje się szczegółowy obraz wybranej warstwy ciała.
Urządzenie, które znajduje się naszej pracowni to 64-rzędowy tomograf GE HealthCare z serii REVOLUTION MAXIMA. Umożliwia wykonywanie praktycznie wszystkich rodzajów badań TK, włączając TK serca – koronarografię TK. Główne zalety tomografu REVOLUTION MAXIMA to wysoka jakość obrazu, zaawansowana redukcja dawki promieniowania oraz wysoka wydajność pracy. Aparat został wyposażony w funkcję inteligentnej redukcji artefaktów od metalu Smart MAR, która redukuje artefakty związane z pochłanianiem fotonów i utwardzaniem wiązki oraz artefakty smugowe wywoływane przez obecność w ciele pacjenta metalowych obiektów np. implantów biodrowych/kolanowych, implantów w kręgosłupie.
W naszej Pracowni Tomografii Komputerowej wykonywane są badania rutynowe: głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa i kończyn górnych i dolnych, zarówno kości jak i stawów oraz badania specjalistyczne: obrazowanie i angiografia TK, koronarografia TK (angio TK tętnic wieńcowych serca), wirtualna kolonoskopia (badanie jelita grubego) oraz TK DENTAL kości szczękowych i żuchwy.
Program badań w kierunku wykrywania raka płuca
Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny Sp. z o.o. realizuje „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” w latach 2022-2023 w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Program polega na wykonywaniu badań niskodawkowej tomografii komputerowej płuc w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca, ocenie wyniku oraz zaplanowaniu dalszego leczenia w przypadku podejrzenia raka płuc. Do badań zostaną zakwalifikowane osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
CELE PROGRAMU:
- zwiększenie odsetka raka płuca wykrywanego we wczesnych stadiach zaawansowania poprzez przeprowadzanie badań tomografii komputerowej (NDTK) wśród populacji objętej Programem,
- zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),
- obniżenie umieralności na raka płuca,
- obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania),
- zwiększenie dostępu do badania u osób z grup wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca.
Z badania mogą skorzystać osoby w wieku od 55 do 74 lat, które:
- mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i są aktywnymi palaczami,
- mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji).
Badanie mogą wykonać również osoby w wieku 50-74 lat, u których oprócz powyższych czynników stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
- z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
- ekspozycja na radon,
- chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
- osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
- chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).
Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.
KRYTERIA WYŁĄCZENIA:
- pacjent z chorobą zakaźną lub „ostrą” chorobą naczyniową, chirurgiczną[1],
- pacjent, u którego w okresie ostatnich 12 miesięcy w ramach Programu w kierunku wykrycia raka płuca przeprowadzono badanie, w którym nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian,
- pacjent, u którego wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania,
- pacjent, u którego zdiagnozowano raka płuca w okresie przed zgłoszeniem się do Programu, a okres od zakończenia radykalnego leczenia jest krótszy niż 5 lat.
[1] badanie TK można odłożyć na czas potrzebny do powrotu do zdrowia w stopniu umożliwiającym włączenie do Programu i ew. poddaniu się diagnostyce inwazyjnej i/lub operacji.
Badania wykonywane są BEZPŁATNIE PO WYPEŁNIENIU PRZEZ PACJENTA ANKIETY (POBIERZ ANKIETĘ I WYPEŁNIJ) będącej podstawą do SKIEROWANIA przez lekarza POZ (POBIERZ SKIEROWANIE I PRZEKAŻ LEKARZOWI POZ) lub lekarza NTM Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej.
W celu zarejestrowania się na badanie prosimy o przygotowanie:
- wypełnionej przez Państwa ankiety
- skierowania od lekarza POZ (w przypadku braku skierowania lekarza POZ może je wystawić lekarz NTM Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej)
Tomografia komputerowa wykonywana jest na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W celu dobrego nawodnienia organizmu w przypadku badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około 1 litra wody niegazowanej. Należy jak zwykle przyjąć wszystkie stosowane codziennie leki. Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów.
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE:
Przed badaniem należy poinformować pielęgniarkę o chorobach przewlekłych, na które leczy się pacjent (szczególnie niewydolność nerek i wątroby, choroby tarczycy), a także klaustrofobii, alergii na środki kontrastowe oraz ewentualnej ciąży. Należy zdjąć biżuterię, protezy zębowe oraz aparat słuchowy.
W trakcie badania: Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia ma ciągłą możliwość kontaktu z osobą wykonującą badanie. W czasie badania pacjent powinien zgłaszać wystąpienie wszelkich nagłych dolegliwości np. uczucia klaustrofobii.
Po badaniu: Podanie jodowych środków kontrastowych może niekiedy wywołać działania niepożądane o różnym nasileniu: zawroty głowy, swędzenie, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, kołatanie serca. Wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości należy natychmiast zgłosić personelowi.
Bezpośrednio po badaniu i w ciągu następnych 24 godzin zalecane jest picie dużej ilości wody, co ułatwi szybkie wydalenie podanego środka kontrastowego z moczem.
W dniu badania prosimy o zgłoszenie się do rejestracji 15 minut przed godziną badania w celu wypełnienia ankiety przed badaniem TK.
• skierowanie na badanie TK (dotyczy również badań prywatnych)
• dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy)
• aktualne wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i.in.
• aktualne wyniki badań oceniających funkcje nerek – wartość stężenia kreatyniny we krwi lub badanie krwi GFR (wielkość przesączania kłębuszkowego)
• aktualne badanie krwi oznaczające poziom TSH
• dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia (jeżeli pacjent taką posiada) – np. wyniki badań diagnostycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karty informacyjne z konsultacji specjalistycznych
Badania są interpretowane i opisywane przez doświadczony zespół lekarzy – specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej.
KIEROWNIK ZAKŁADU RADIOLOGII I DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ
> dr n. med. Radosław RAMOTOWSKI specjalista radiodiagnostyki II
LEKARZE RADIOLODZY
KIEROWNIK ZAKŁADU RADIOLOGII I DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ
dr n. med. Radosław RAMOTOWSKI specjalista radiodiagnostyki II
LEKARZE RADIOLODZY
lek. Andrzej BIENIARZ specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Tomasz GRABSKI specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Janusz DAROCHA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Mirosław DROZD specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Magdalena FREYGANT specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
dr n. med. Wiesław GUZ specjalista radiodiagnostyki II
lek. Przemysław JADCZAK specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Joanna KLĘBA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Mateusz KLUZ specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Agnieszka KOSTKIEWICZ specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Jadwiga KRUKOWSKA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Paweł MATUSIK specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Mariusz MIĄZEK specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Konrad MISA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Michał PROKOP specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Karolina RZĄSA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Anna SOLIŃSKA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Andrzej SROKA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Joanna STOPA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Ewa SZALACHA-TARAŁA specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Krzysztof TERPIN specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
lek. Monika ZAJĄC-MNICH specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Pracownia wykonuje badania w ramach umowy z NFZ oraz prywatnie.
W celu ustalenia terminu badania prosimy o kontakt z rejestracją od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00 – 20:00, piątki w godz. 7:00-18:00.
Tel. +48 17 86 66 700 wew. 2
e-mail: diagnostyka.obrazowa@klinika-rzeszow.pl
PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek | |
---|---|---|---|---|---|
GODZINY PRACY | 7:00-19:00 | 7:00-19:00 | 7:00-19:00 | 7:00-19:00 | 7:00-19:00 |