PORADNIA DIETETYCZNA

Dr Barbara Piekło – dietetyk kliniczny, wykładowca. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami z zaburzeniami odżywiania i nadmierną masą ciał. Zajmuje się szczególnie problematyką alergii pokarmowych, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami zespołu metabolicznego i układu krwionośnego.
Specjalista z zakresu żywienia kobiet w ciąży i w okresie laktacji – Promotorka Karmienia Piersią. Organizatorka wielu wydarzeń i warsztatów dla Kobiet w okresie okołoporodowym, podczas których wspiera Mamy w dbaniu o zdrowe i racjonalne odżywianie w ciąży oraz obejmuje opieką rodziców podczas rozszerzania diety Maluszków. Dietetyk posiadająca szerokie doświadczenie w prowadzeniu dziecięcych pacjentów z alergiami pokarmowymi, nietolerancją pokarmową, zaburzeniami odżywiania oraz w chorobach autoimmunologicznych. Stale współpracująca z lekarzem pediatrą i diabetologiem oraz psychologiem. Pracuje z dziećmi i nastolatkami borykającymi się z problemem otyłości, wybiórczym jedzeniem czy podczas zmian nawyków żywieniowych.

PIERWSZA WIZYTA

Każdy z nas dobrze wie jak wygląda wizyta u lekarza, ale wybierając się pierwszy raz do dietetyka zawsze zastanawiamy się, jak ona może wyglądać oraz co powinniśmy wziąć ze sobą. Aby wykorzystać najlepiej takie spotkanie musimy wiedzieć, iż rozpisanie indywidualnej diety wymaga przeprowadzenia odpowiedniego i szczegółowego wywiadu żywieniowego. Jest on dość złożony i pacjent może odnieść wrażenie, że dietetyk pyta cały czas go o te same rzeczy, ale ma to na celu szczegółowe poznanie preferencji żywieniowych, nawyków, a także przyznania się pacjenta do swoich błędów, wpadek i słabości związanych z żywieniem. Podczas wywiadu bardzo ważnym punktem jest część związana z przebytymi lub obecnymi jednostkami chorobowymi oraz dolegliwościami, z którymi boryka się pacjent. Ma to istotne znaczenie w układaniu jadłospisu, gdyż wprowadzenie nieodpowiedniej diety może pacjenta narazić na złe samopoczucie i pogorszeniu stanu zdrowia. Dodatkowo szykując się na spotkanie z dietetykiem warto zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań laboratoryjnych (morfologia, badanie moczu, profil lipidowy, stężenie: glukozy, TSH, żelaza, AlaT, AspAT we krwi) oraz przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Po przeprowadzonym wywiadzie żywieniowym jest czas na analizę dzienniczka żywieniowego, który warto przygotować sobie przed wizytą. Należy opisać 3-5 dni po względem żywieniowym: godziny posiłku, miejsce spożywania posiłku, z jakich produktów składał się posiłek oraz na tyle, ile jest to możliwe opisać ilość spożywanych produktów (np. 2 plasterki szynki, 2 kromki pieczywa itp.). Herbata z dodatkiem cukru, soku, miodu albo kawa z mlekiem jest już posiłkiem, dlatego musimy pamiętać aby w dzienniczkach uwzględnić nie tylko co jedliśmy, ale również co piliśmy.

Kolejnym punktem wizyty u dietetyka jest ważenie i mierzenie tj. sprawdzenie obwodu pasa i bioder, wzrostu, masy ciała.

Na koniec pozostaje omówienie możliwości rozwiązania problemu tak, aby cel był realny w wykonaniu nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie przez pacjenta. Czas trwania pierwszy wizyty waha się od 30-45 min., natomiast przekazanie diety odbywa się na następnej wizycie.

NASZ ZESPÓŁ

> dietetyk

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
GODZINY PRZYJĘĆ 13:00-16:00 *

*
Konsultacja dietetyka: wizyta diagnostyczna 120 zł
Konsultacja dietetyka: wizyta terapeutyczna z dietą 150 zł
Konsultacja dietetyka: wizyta kontrolna 100 zł