PRZYJĘCIE DO SZPITALA  –  INFORMATOR DLA PACJENTÓW

Każdy ubezpieczony pacjent zgłaszający się do szpitala na planowaną hospitalizację lub zabieg powinien posiadać następujące dokumenty:

 • skierowanie do szpitala
 • dokument tożsamości
 • aktualne wyniki badań: laboratoryjnych (morfologia, elektrolity, czasy APTT, INR, PT) oraz innych, wskazanych przez lekarza podczas kwalifikacji (np. wyniki badania USG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, RTG)
 • dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia (np. karty informacyjne)

Inne rzeczy potrzebne podczas pobytu w szpitalu:

 • piżama, szlafrok, bielizna, obuwie zmienne antypoślizgowe oraz klapki gumowe (pod prysznic)
 • ręczniki i przybory toaletowe (mydło, szampon do włosów, pasta i szczoteczka do zębów, przybory do golenia, grzebień)
 • okulary, protezy, kule, aparat słuchowy itp.
 • leki przyjmowane na stałe w oryginalnych opakowaniach, wraz ze sposobem ich dawkowania na okres hospitalizacji

W dniu planowego przyjęcia prosimy o zgłoszenie się o umówionej godzinie wraz ze skierowaniem oraz dokumentem zawierającym numer PESEL do Kancelarii Zapisów szpitala – budynek C, parter, pokój nr 0.11.

Prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest ustalane w systemie eWUŚ. W przypadku braku pozytywnej weryfikacji, pacjent zostanie poproszony o złożenie oświadczenia lub okazanie ważnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.
W trakcie procedury przyjmowania prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu do osoby, z którą pracownicy szpitala mogą kontaktować się w sprawach dotyczących leczenia pacjenta.

Po wypełnieniu formularzy i załatwieniu formalności w Izbie Przyjęć, pacjent zostanie zaprowadzony na oddział. Na miejscu pielęgniarka wskaże salę pobytu, łóżko, oprowadzi po oddziale oraz poinformuje o procedurach wynikających z leczenia i pobytu w szpitalu.

Protezoplastyka stawów; zabiegi na kręgosłupie; osteotomie korekcyjne; artroskopia, także rekonstrukcyjna (bark, staw skokowy, kolano, nadgarstek); usunięcia zespoleń (gwoździe śródszpilkowe, płytki na kościach długich); korekcja palucha koślawego.

Do wszystkich planowych zabiegów i operacji zaleca się wykonanie szcze­pie­ń prze­ciw wi­ru­so­we­mu za­pa­le­niu wą­tro­by typu B na 6 tygodni przed planowaną operacją (2 dawki).

Lista zalecanych badań do planowych operacji ortopedycznych (ważne 14 dni):

 • grupa krwi
 • morfologia krwi; sód, potas; kreatynina; glukoza; PT, APTT, INR , białko w osoczu
 • badanie ogólne moczu (do operacji kręgosłupa i protezoplastyki stawów)
 • posiew z nosa ma podłoże transportowe w kierunku nosicielstwa Staphylococcus aureus – badanie należy wykonać 4 tygodnie przed przyjęciem (w gabinecie zabiegowym Szpitala)
 • RTG płuc (opis) – pacjenci powyżej 50 r.ż. lub z przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub po epizodach ostrej infekcji oskrzelowo-płucnej (ważne 2 lata)
 • badania obrazowe operowanego narządu zaplanowane przez lekarza operatora (RTG,USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny)

Prosimy zabrać ze sobą:

 • leki przyjmowane na stałe w oryginalnych opakowaniach, wraz ze sposobem ich dawkowania na okres hospitalizacji
 • zaświadczenie od lekarza rodzinnego o ogólnym stanie zdrowia + zalecenia okołooperacyjne: w przypadku chorób takich jak cukrzyca, choroby tarczycy, choroby serca konieczne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego
 • zaświadczenie o braku ognisk zapalnych (do operacji kręgosłupa i protezoplastyki stawów) od stomatologa (wszyscy), ginekologa (kobiety), urologa (mężczyźni – jeśli jest leczony układ moczowy)

Przygotowanie do zabiegu:
Palenie tytoniu: Na 6 tygodni przed planowaną operacją osoby palące powinny znacznie zredukować/odstawić palenie tytoniu ze względu na zwiększone ryzyko infekcji i wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Dieta: 2 dni przed planowanym zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną (porcje nie powinny być zbyt duże). Zaleca się również aby potrawy były gotowane na parze, wodzie lub pieczone. Posiłki powinny być odżywcze oraz świeżo przygotowane. Niewskazane są potrawy tłuste, smażone, gęste, zawiesiste zupy i sosy, potrawy wzdymające, gdyż są ciężko strawne i długo zalegają w żołądku.

Bagaż pacjenta: Ze względów sanitarno-epidemiologicznych prosimy o ograniczenie ilości rzeczy osobistych przynoszonych do szpitala. Szczególną uwagę proszę zwrócić na rozmiar bagażu. Duże torby czy walizki nie mieszczące się w szafkach przyłóżkowych będą oddawane do depozytu szpitala.
Należy pamiętać o zmyciu lakieru z paznokci

UWAGA: Jeśli przed zabiegiem operacyjnym wystąpią dreszcze, ból gardła, kaszel, gorączka lub inne oznaki choroby należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub sekretariatem oddziału tel. +48 17 86 69 902 lub 903.

Tydzień przed zabiegiem prosimy Państwa o kontakt z Kancelarią Zapisów w celu potwierdzenia daty zabiegu.
Tel. (17) 86 66 715 lub 717. W przeciwnym razie termin zabiegu może zostać anulowany.

*Bezpłatnie badania do zabiegu można wykonać w Centrum Medycznym „MEDYK” Rzeszów, ul. Szopena 1, po uzyskaniu skierowania od lekarza ze Szpitala Świętej Rodziny. Badania są ważne 14 dni.

ZAŁĄCZNIKI:

Zalecenia do zabiegu ortopedycznego (79 KB)

Informacje o wpisie na listę oczekujących, statusie pacjenta oraz terminie udzielenia świadczenia można uzyskać w Kancelarii Zapisów.

Kancelaria Zapisów +48 17 86 66 715
Budynek C, parter, pok. 0.11  +48 17 86 66 717
e-mail: kz@klinika-rzeszow.pl Godziny pracy: 
pon.-czw.: 6:30 do 18:30
pt.: 6:30 do 14:30

Jednocześnie informujemy, że mogą Państwo sprawdzić wszystkie informacje związane z wpisem na listę oczekujących (kategorię medyczną, datę wpisu, planowany termin udzielenia świadczenia) na portalu NFZ: www.zip.nfz.gov.pl

Płatności za zabieg prywatny należy dokonać najpóźniej w dniu zabiegu, w Kancelarii Zapisów szpitala. Płatność można zrealizować gotówką lub kartą płatniczą. Jeśli pacjent dokonał wcześniej płatności za pośrednictwem przelewu bankowego prosimy o dostarczenie potwierdzenia dokonania przelewu w dniu zabiegu.

ZAŁĄCZNIKI:

Umowa na planowaną hospitalizację i/lub zabieg operacyjny (564 KB)